2024
Sociální politika
ONDRÁŠEK, Stanislav, Lucie KOZLOVÁ, Alena HRICOVÁ and David URBANBasic information
Original name
Sociální politika
Name (in English)
Social Policy
Authors
ONDRÁŠEK, Stanislav (203 Czech Republic, guarantor), Lucie KOZLOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Alena HRICOVÁ (203 Czech Republic) and David URBAN (203 Czech Republic)
Edition
Praha, 190 pp. 2024
Publisher
Grada
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Book on a specialized topic
Field of Study
50902 Social sciences, interdisciplinary
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
Publication form
printed version "print"
Organization unit
CEVRO University
ISBN
978-80-271-5138-7
Keywords in English
social policy; social security; social services; population ageing; Czechia; European Union
Changed: 30/3/2025 21:59, doc. Ing. Lucie Kozlová, Ph.D.
V originále
Předkládaná publikace obsahuje celou řadu aktuálních otázek, se kterými se setkávají členské státy Evropské unie, a které jsou spojené s demografickým vývojem společnosti, jako je stárnutí populace, nízká porodnost, zvýšená míra migrace, nedostatek pracovníků v sociálních službách či ekologická udržitelnost. Tyto otázky představují výzvy, na které sociální politika, ať už na regionální, ale také evropské úrovni, musí reagovat. Publikace je rozdělená do několika stěžejních kapitol, které se zaměřují na historii a vývoj evropské sociální politiky, systém sociálního zabezpečení v České republice s akcentem na aktuální změny týkající se rodičovského příspěvku, podmínek podpory válečným uprchlíkům v souvislosti s invazí vojsk Ruska na území Ukrajiny nebo reformy sociálních dávek či důchodové reformy. Další významnou kapitolou je oblast sociálních služeb popisující aktuální problémy a možnosti jejich poskytování, členění a financování v České republice a vybraných evropských zemích. Kapitola „Sociální politika v kontextu rovnosti a solidarity“ obsahuje především aspekty a nástroje sociální politiky, které souvisí s rovnoprávností pohlaví, ochranou společnosti, bojem s diskriminací, ať už na základě věku, etnického původu, náboženství či sexuální orientace. Poslední části publikace jsou věnované evropskému sociálnímu modelu, informacím o vybraných orgánech Evropské unie a jejich roli při tvorbě evropské sociální politiky, ale také základním právním dokumentům, které mají na směřování sociální politiky významný vliv. Nechybí ani deskripce alternativních modelů a aktuálních výzev, jako jsou univerzální základní příjem, čtyřdenní pracovní týden, sociální podnikání a komunitní rozvoj včetně konkrétních příkladů dobré praxe.
In English
The presented publication contains a whole range of current issues faced by the member states of the European Union which are connected to the demographic development of society, such as population ageing, the low birth rate, the increased migration rate, a lack of workers in social services or ecological sustainability. These questions represent challenges to which social policy, whether at the regional or European level, must respond. The publication is divided into several key chapters that focus on the history and development of the European social policy, the social security system in the Czech Republic with an emphasis on current changes regarding the parental allowance, the conditions of the support for war refugees relating to the invasion of Russian troops onto the territory of Ukraine or the reforms in social benefits and the pension reform. Another important chapter is the area of social services; defining the current issues and the possibilities of their provision, their structuring and financing in the Czech Republic and selected European countries. The chapter “Social policy in the context of equality and solidarity” mainly contains the aspects and tools of social policy that are related to gender equality, protection of society, fight against discrimination, whether based on age, ethnic origin, religion or sexual orientation. The last parts of the publication are devoted to the European social model, the information on selected bodies of the European Union and their role in the creation of the European social policy, but also to the basic legal documents that have a significant influence on the direction of the social policy. There is also a characterisation of alternative models and current challenges, such as the universal basic income, the four-day work week, social entrepreneurship and community development, including particular examples of good practice.