2022
Ne/kritická reflexe minulosti a přeshraniční spolupráce v trojmezních Euroregionech Nisa a Šumava. Na cestě od nostalgického hledání kořenů k dialogickému vzpomínání?
FLEISSNER, Kamil, Karel MÜLLER, Daniel KNÝ and Luděk FRÁNĚBasic information
Original name
Ne/kritická reflexe minulosti a přeshraniční spolupráce v trojmezních Euroregionech Nisa a Šumava. Na cestě od nostalgického hledání kořenů k dialogickému vzpomínání?
Name (in English)
Non/critical reflexivity of the Past and Cross-border Cooperation in the Triangle Euroregions Nisa and Šumava. Between Nostalgic Search for One´s Roots and Dialogic Remembering?
Authors
FLEISSNER, Kamil (guarantor), Karel MÜLLER (203 Czech Republic, belonging to the institution), Daniel KNÝ and Luděk FRÁNĚ
Edition
Historická sociologie, Praha, 2022, 1804-0616
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Article in a journal
Field of Study
50400 5.4 Sociology
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
References:
Impact factor
Impact factor: 0.100
RIV identification code
RIV/27590101:_____/22:00000174
Organization unit
CEVRO University
Keywords in English
Europeanization of collective memory; dialogic remembering; active border; cross-border cooperation; Euroregion
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Links
GA17-03881S, research and development project.
Changed: 28/11/2022 19:22, prof. PhDr. Karel Müller, Ph.D.
V originále
Výzkumný článek si klade za cíl přispět k diskusi o procesu evropeizace kolektivní paměti. Zkoumáme vztah mezi ne/reflexivními paměťovými přístupy a přeshraniční spoluprací (CBC) v trojúhelníku Euroregiony Nisa a Šumava. Předpokládáme, že klíčoví lokální agenti CBC hájí přístup dialogického zapamatování, a přispívají tak k procesu horizontální evropeizace. Abychom tento předpoklad ověřili, provedli jsme dotazníkové šetření se 79 starosty a 52 polostrukturovanými rozhovory s různými agenty v CBC na všech stranách obou euroregionů. Shromážděná statistická data byla analyzována pomocí křížové tabulky. V rozhovorech byly identifikovány četné diskurzy o historických konfliktech a CBC. Kvantitativní i kvalitativní data jsme interpretovali pomocí konceptu aktivní hranice [Müller 2014, 2018] a čtyř modelů vyrovnávání se s traumatickou minulostí [Assman 2010]. Našli jsme důkazy, že traumatická minulost přestává být vnímána jako bariéra a stává se považována za katalyzátor CBC. V tomto procesu byly jako nejdůležitější označeny následující faktory: strukturální vnímání paměti, přeshraniční socializace, vazba na projekt EU a především generační propast. Dokazujeme, že předními zastánci dialogického vzpomínání jsou zástupci střední generace starostů, pro které se přestavba přeshraničních vztahů stala celoživotní výzvou.